Dlaczego warto wykonywać termomodernizację budynku?

W okresie zimowym koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody potrafią stanowić nawet 80% wszystkich rachunków. Do tego trzeba mieć na uwadze wciąż rosnące ceny energii. Dlatego trzeba szukać oszczędności, poprzez różne rozwiązania technologiczne. Poniżej podpowiadamy jak właściwie wykonać termomodernizację budynku jednorodzinnego. 

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – od czego zacząć

Na początku warto wybrać strategię, według której będziemy postępować. Obecnie, aby zmniejszyć zużycie energii, mamy do dyspozycji dwie opcje. Pierwszą opcją jest ograniczenie zużycia energii, wyposażając swój dom w energooszczędny sprzęt AGD lub wymianę źródło ogrzewania. Opcja druga natomiast wiąże się z większymi wydatkami środków finansowych – to wyposażenie gospodarstwa domowego w pompę ciepła lub odnawialne źródła energii (OZE). 

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – na czym polega?

W pierwszej kolejności powinny być wymieniane kotły tradycyjne, które opalane są węglem. Cechują się one niską efektywnością energetyczną, która oznacza, że kotły tradycyjne nie wykorzystują w pełni energetycznego potencjału paliwa stałego. Wymiana źródła ciepła jest kluczowa, jeśli chcemy zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Najlepsze są kotły gazowe, które wykazują wysoką efektywność. Tradycyjne kotły trzeba wymienić na urządzenia automatyczne, które same monitorują bezpieczeństwo oraz utrzymują ciepło o określonej temperaturze w określonym czasie. Jeżeli instalacja grzewcza była eksploatowana przez około 20-50 lat trzeba podjąć stanowcze kroki nie tylko ze względu na oszczędności finansowe, ale także bezpieczeństwo domowników. Na szczególną uwagę zasługują kotły gazowe kondensacyjne, które korzystają z dwóch źródeł ciepła. Technologia tego typu powoduje, że efektywność takich urządzeń jest na poziomie 100%. Warto, zwrócić uwagę na usprawnienia w postaci docieplenia ścian, dachów oraz stropów. Takie czynności sprawią, że budynek będzie wykazywał się mniejszymi stratami ciepła. 

Recommended Articles