Dlaczego warto zdecydować się na dofinansowanie wymiany pieca?

Walkę o czyste powietrze możemy rozpocząć, wymieniając piec. Taka motywacja umożliwia staranie się o dofinansowanie i pokrycie części wydatków, które wiążą się z taką inwestycją. Dlaczego warto wymienić kocioł i jak wygląda dotacja?

Wymiana starego pieca

Jeśli nadal ogrzewasz dom piecem na węgiel to czas to zmienić. Jeżeli wymienisz źródło ogrzewania i zakupić na przykład piec co kondensacyjny poznasz co to efektywność i komfort. Dodatkowo zużyjesz mniej paliwa w postaci gazu, a Twoje rachunki będą o wiele niższe. Takie plusy mocno zachęcają do wymiany pieca węglowego na gazowy. 

Dofinansowanie wymiany pieca w ramach programu „Czyste Powietrze”

Problem smogu powraca zawsze w okresie jesienno-zimowym, ponieważ kumulują się zanieczyszczenia ze starych pieców. To problem globalny, który musi zostać rozwiązany przez każdego z nas. Z tego względu wszelkie instytucje Unii Europejskiej oraz rządy państw zachęcają do wymiany pieców. Obecnie popularnym wyborem jest piec co kondensacyjny. Aby nakłonić obywateli na wymianę pieca, wspomniane jednostki utworzyły specjalne dotacje. Wśród programów najważniejszym z nich jest „Czyste Powietrze”. Dotacje są przyznawane właścicielom domów jednorodzinnych chcącym przeprowadzić termomodernizację. Program przewiduje między innymi dofinansowania mające na celu wymianę na całkowicie nowy piec lub zmianę zasilania obecnego pieca bardziej ekologicznym paliwem. Dotacje realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który znajduje się w województwie, w którym zamieszkuje osoba prosząca o dotację. W programie „Czyste Powietrze” określono konkretne wytyczne odnoszące się do wymiany pieca. Co więcej, w ramach tego programu można również starać się o dofinansowanie umożliwiające założenie fotowoltaiki, pompy ciepła oraz poprawę warunków termoizolacyjnych budynku. Kwota dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” jest uzależniona głównie od rocznych dochodów osoby ubiegającej się o pomoc. 

Recommended Articles