Dofinansowanie na pompy ciepła w ramach programu „Moje Ciepło”

W Polsce opracowywane jest kolejne finansowanie, które będzie nosić nazwę „Moje Ciepło”. Program zakłada dofinansowanie na pompy ciepła. Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Założenie programu „Moje Ciepło”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce wspierać zakup i montaż pomp ciepła w gospodarstwach domowych. Dlaczego? Czyste Powietrze dofinansowanie jest bardzo ważne w celu ochrony naszego życia. Dotacja ma kształtować się na poziomie 30% kosztów kwalifikowanych w zależności od typu pompy ciepła. Jednak takie dofinansowanie nie będzie większe niż 21 000 zł. Fundusz Narodowy nie określił całościowego budżetu przeznaczonego na pierwszy nabór. Program ukierunkowany jest do właścicieli gospodarstw domowych chcących zmienić źródło ogrzewania oraz właścicieli nowych domów jednorodzinnych. Osoby, które chcą skorzystać z programu, nie mogą mieć większego dochodu rocznego niż 100 000 zł. Możliwość ubiegania się o dofinansowanie ma ruszyć w 2022 roku. 

Pompa ciepła do Twojego domu

Wiele raportów podaje, że pompy ciepła biją obecnie rekordy popularności. Przykładowo sprzedaż pomp ciepła w 2020 wzrósł o 108% w stosunku do wyniku ukształtowanego w 2019 roku. 

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie pobierające ciepło o niskiej temperaturze ze środowiska zewnętrznego na przykład z wody czy powietrza i zmienia je na ciepło o temperaturze wyższej. Taka technologia sprawia, że pompa ciepła jest ekologicznym rozwiązaniem, które jest wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Na ten moment wielu specjalistów jest przekonanych, że pompa ciepła to najefektywniejsze urządzenie grzewcze na rynku. Złożenie wniosku jest tak samo łatwe, jak miało to miejsce w przypadku programu „Mój Prąd”. Do tej pory dofinansowanie na pompę ciepła było możliwe w ramach programu Czyste Powietrze dofinansowanie. Teraz od roku 2022 nadchodzi nowy dedykowany program. 

Recommended Articles