Oszczędne rozwiązania do Twojego domu

Szukasz oszczędnych rozwiązań, dzięki którym Twoje rachunki za ogrzewanie będą niskie? Na rynku producenci urządzeń grzewczych, a także elektronicznych oferują wiele rozwiązań energooszczędnych. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób działa podgrzewacz elektrycznych oraz regulator solarny.

Jaki wybrać podgrzewacz do wody?

Na rynku mamy do dyspozycji kilka rodzajów podgrzewaczy. Możemy wyróżnić podgrzewacz do wody ciśnieniowy oraz bezciśnieniowe. Pierwszy typ cechuje się zbiornikiem do 200 l i może on dostarczać ciepłą wodę użytkową dla wielu kranów. Drugi rodzaj podgrzewacza natomiast ma mały zbiornik o maksymalnej pojemności 15 l i w związku z tym może obsłużyć tylko jeden punkt poboru wody. Przy wyborze podgrzewacza warto zwrócić uwagę na moc, ciśnienie oraz pojemność urządzenia (jeśli decydujemy się na pojemnościowy podgrzewacz wody). Wyższą moc oczywiście mają podgrzewacze przepływowe niż pojemnościowe. Jest to związane ze sposobem dostarczania wody. Dla klasycznych gospodarstw domowych przyjmuje się, że spełni oczekiwania przepływowy podgrzewacz wody o mocy 4,5 kW. Znaczenie ma również ciśnienie oferowane przez urządzenie. Najlepiej dobrać ciśnienie urządzenia do najniższego ciśnienia w sieci w domu – takie podejście pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii lub wyłączenia się urządzenia. Niebagatelne znaczenie ma również pojemność, która powinna być dopasowana do zapotrzebowania na ciepłą wodę gospodarstwa domowego. W domu jednorodzinnym, w którym mieszkają 4 osoby, najlepiej sprawdzi się podgrzewacz ze zbiornikiem do 240 l.

Jaki wybrać regulator solarny?

Rozwiązania energooszczędne można wprowadzić wszędzie – na przykład w ogrodzie montując lampy solarne. Centralnym punktem tych lamp będzie regulator solarny. To właśnie regulator solarny zabezpiecza solarne lampy przed przeładowaniem się. Regulator tego typu pełni funkcję zmierzchowego czujnika, ponieważ lampy tego typu nie są wyposażane w tradycyjne zegary astronomiczne. 

Recommended Articles