Program Czyste Powietrze

Szukasz sposobu pozwalającego na wymianę pieca w Twoim domu? W takim razie koniecznie zgłoś się do programu Czyste Powietrze. Program ten pozwala na wymianę pieca i pozbycie się starych pieców często zwanych „kopciuchami”. Więcej informacji o tym programie przeczytasz w poniższym artykule. 

Dofinansowanie wymiany kotłów – zdecyduj się na zmiany

Dofinansowanie wymiany kotłów jest możliwe, dzięki programowi Czyste Powietrze. Jest to jawna promocja ekologicznych i ekonomicznych inwestycji grzewczych w gospodarstwach domowych. Głównym zadaniem tego programu jest zachęcenie obywateli poprzez dofinansowanie na wymianę starych pieców na paliwo stałe na ekonomiczne i bezpieczne kotły gazowe. Chodzi o kotły 5 generacji emitujące najmniej zanieczyszczeń, które cechują się również większą efektywnością, a tym samym energooszczędnością. Program Czyste powietrze sprawia, że instalacja gazowa jest możliwa w każdy polskim gospodarstwie domowym. Co roku podczas okresu jesienno-zimowego pojawia się temat emisji pyłów i smogu, który jest między innymi wynikiem opalania starych kotłów. Ogrzewając dom takim starym piecem, przyczyniamy się do zatruwania organizmów. 

Zasady i szczegóły dofinansowania

W zależności od dostępności poszczególnych wariantów programów w gminach każdy obywatel może skorzystać z takiej pomocy. Zazwyczaj wszystkie programy tego typu oferują możliwość wymiany starego pieca na nowy. Z tego względu o dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele i członkowie gospodarstw domowych, a także osoby będące w trakcie budowania swojego domu. Dotacja w ramach programu oferuje demontaż starego pieca, docieplenie przegród zewnętrznych i wewnętrznych, wymianę okien oraz montaż nowej instalacji grzewczej. W ten sposób instalacja gazowa jest możliwa w każdym gospodarstwie domowym. Wysokość dofinansowania jest zależna od tego, jakie warunki zapewnia gmina, w której mieszkamy. Mieszkaniec może liczyć na dotację do 53 tys. zł lub pożyczkę. Instalacja gazowa w rezultacie wychodzi bardzo opłacalnie. 

Recommended Articles