Projekt kotłowni – o czym pamiętać podczas jego realizacji?

Kotłownia jest miejscem, gdzie znajduje się źródło ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Cały system może być również podłączony do paneli słonecznych. Kotłownia w jednorodzinnym domu może być inteligentnie połączona z fotowoltaiką.

Czym jest kotłownia?

To jest pomieszczenie znajdujące się w budynku na przykład w gospodarstwie domowym, w którym znajduje się źródło grzania. Z uwagi na rozwój systemu grzania w kotłowniach coraz częściej występuje piecyk gazowy kondensacyjny.

Projekt kotłowni gazowej

Coraz częściej właściciele gospodarstw domowych projektują kotłownię w taki sposób, aby pomieścić tam gazowe urządzenie, jakim jest piecyk gazowy kondensacyjny. Jeśli piec jest dwufunkcyjny, zapewniamy sobie ogrzewanie domu oraz ciepłą wodę użytkową w ramach działania jednego urządzenia. Wybierając takie urządzenie projekt kotłowni, nie musi być aż tak przemyślany, ponieważ piecyk gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny jest bardzo kompaktowy. Jeżeli urządzenie ma moc nie większą, niż 30 kW to wręcz projekt kotłowni nie jest potrzebny. Wtedy nie ma potrzeby wydzielenia osobnego pomieszczenia. Wystarczy zapewnić odpowiednią wnękę w łazience, toalecie czy piwnicy. Trzeba mimo wszystko pamiętać, że na przykład piecyk gazowy kondensacyjny nie może znajdować się w miejscach, w których przebywają na stałe ludzie. Ściślej chodzi o nieprojektowanie takich urządzeń w pokojach dziennych czy sypialniach. Taka strategia projektowa zapewnia bezpieczeństwo domowników. Inne warunki trzeba zapewnić kotłom o mocy 30-60 kW. Wtedy takim urządzeniom należy zapewnić osobne pomieszczenie w postaci kotłowni. Wyposażenie oraz względy estetyczne zależą od tego, w jaki sposób funkcjonuje piec gazowy. Jeżeli ma zamkniętą komorę, jak piecyk gazowy kondensacyjny wtedy powierzchnia kotłowni powinna mieć nie mniej niż 6,5 m2. Jeśli natomiast naszym źródłem ogrzewania jest kocioł pobierający powietrze do spalania gazu, wtedy kotłownia powinna być o powierzchni minimum 9 m2. Nie bez znaczenia jest również wysokość kotłowni. Każdy projekt kotłowni powinien zakładać odpowiednią wysokość. Najczęściej kotłownie mają wysokość około 2,5 m2.

Recommended Articles