Urządzenia grzewcze do Twojego domu

Szukasz energooszczędnego sposobu ogrzewającego dom? W takim razie koniecznie zainwestuj w kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny. Z tego artykułu dowiesz się, jak działają takie urządzenia.

Dlaczego warto wybrać piece z kondensacją?

Piece z kondensacją bazują na gazie ziemnym. Obecnie gaz jest najczystszym i najbardziej efektywnym energetycznie paliwem. Wybierając urządzenia grzewcze tego typu, zapewniasz sobie mniejsze rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową, większe bezpieczeństwo domowników oraz możliwość rozbudowy instalacji o energooszczędne systemy np. pompy ciepła, panele lub kolektory słoneczne. 

Jak działają piece z kondensacją?

Urządzenia grzewcze tego typu oprócz wykorzystywania ciepła z gazu wykorzystują również ciepło z procesu kondensacji. Tym samym kotły kondensacyjne bazują na dwóch źródłach ciepła: wytwarzanego podczas spalania gazu oraz wytwarzanego przez spaliny o niskiej temperaturze. Z tego względu piece z kondensacją cechują się sprawnością na poziomie 108%. Skąd wzięła się taka duża wartość? Ponieważ zwykłe piece tradycyjne mają efektywność na poziomie 80%.

Piece z kondensacją jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne

Na rynku można spotkać piece z kondensacją jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Każdy typ kotła działa inaczej, dlatego warto zastanowić się nad własnymi potrzebami grzewczymi. Kotły jednofunkcyjne zapewniają ciepło, natomiast do przygotowania wody służy zasobnik ciepłej wody znajdujący się obok kotła. Zasobnik ciepłej wody może mieć nawet 500 l pojemności, co oznacza, że każdy może dobrać odpowiednią ilość do swoich użytkowych potrzeb. Kotły dwufunkcyjne przygotowują ciepłą wodę użytkową już w urządzeniu za pomocą wymiennikowi płytowemu. Pojemniki na ciepłą wodę są jednak mniejszej pojemności, dlatego urządzenia tego typu są rekomendowane gospodarstwom o małym zapotrzebowaniu na wodę. Zaletą natomiast kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego jest to, że jest on mniejszych rozmiarów i można go zawiesić na ścianę. 

Recommended Articles